Biuro rachunkowe - OptiBiznes Sp. z o.o. - Dobczyce, Myślenice, Wieliczka, Gdów

  • OptiPakiety
  • Biuro rachunkowe
  • Obsługa kadrowa
  • Szkolenia i obsługa BHP
  • Doradztwo prawne
  • Marketing i reklama

WDT - niezbędna dokumentacja


Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów co do zasady opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 0%. Transakcje takie muszą być jednak prawidłowo udokumentowane. Przedstawiamy dwa warianty, które różnią się sposobem wywozu towarów do innego kraju UE:

Wariant I - gdy transport odbywa się za pośrednictwem przewoźnika:

Zgodnie z art. 42 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług niezbędne dokumenty to:
1) kopia faktury,
2) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
3) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju — w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi).

Dokumentem takim musi być list przewozowy najlepiej według wzoru CMR. Sama faktura za transport nie będzie wystarczająca.
Z dokumentów przewozowych musi jednoznacznie wynikać, że towar dotarł do kraju przeznaczenia, więc zaleca się aby list przewozowy sporządzony był w 4 egzemplarzach (trzy oryginały i jedna kopia): jeden oryginał zostaje u nadawcy, drugi oryginał jest dla odbiorcy, trzeci oryginał dla przewoźnika, natomiast czwarty -kopia- podpina się pod kopię faktury i zleca się przewoźnikowi aby żądał od nabywcy podpisu i pieczątki na kopii faktury i na liście przewozowym podpiętym pod fakturę z adnotacją, że towar dotarł do miejsca przeznaczenia kompletny lub przesyła się dokumenty pocztą, natomiast nabywca odsyła potwierdzone dokumenty.

Wariant II - gdy nabywca z kraju UE odbiera towar własnym środkiem transportu lub sprzedawca dostarcza towar nabywcy własnym środkiem transportu.

Zgodnie z art. 42 ust 4 ustawy o podatku od towarów i usług niezbędne dokumenty to:
1) kopia faktury,
2) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku
3) dokument zawierający co najmniej:
- imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów;
- adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania nabywcy;
- określenie towarów i ich ilości;
- potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
- rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu — w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.
W przypadku gdy towar przewozi nabywca własnym środkiem transportu zaleca się aby po dotarciu na miejsce wysłał list lub przynajmniej e-mail, w którym potwierdza, że towary dotarły kompletne do miejsca przeznaczenia. E-mail lub list przechowuje z dokumentacją dla celów dowodowych.
W momencie gdy odbiorca odbiera towar potwierdza pieczątką i podpisem kopię faktury oraz specyfikację.

 

 

 

 

Biuro Rachunkowe OptiBiznes sp. z o.o. obsługuje firmy, których miejscem działania jest: Kraków, Wieliczka, Skawina, Myślenice, Dobczyce, Gdów, Łapanów, Raciechowice, Wiśniowa i pobliskie miejscowości.

Kontakt

OptiBiznes Sp. z o.o.

ul. Mostowa 16a
32-410 Dobczyce
woj. małopolskie

Tel: (12) 444 68 70
606 679 428 - Specjalista BHP 508 662 916 - Główna księgowa 692 650 071 - Radca prawny Fax: (12) 444 68 71

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy

Pon. - Wt.
8:00 - 16:00
Śr. 10:00 - 18:00
Czw. - Pt.
8:00 - 16:00

 

W przypadku konieczności, jeżeli wymaga tego potrzeba klienta po telefonicznym lub mailowym umówieniu pracujemy w poza ustalonym harmonogramem, także w soboty. 

Opinie

Pomoc przy prowadzeniu dokumentacji kadrowej bardzo się przydaje. To biuro świetnie się tym zajmuje. Dzięki temu prosto mam więcej czasu na inne sprawy. Niska cena usługi tylko bardziej zachęca do korzystania z niej

Krzysztof Miklas