Biuro rachunkowe - OptiBiznes Sp. z o.o. - Dobczyce, Myślenice, Wieliczka, Gdów

  • OptiPakiety
  • Biuro rachunkowe
  • Obsługa kadrowa
  • Szkolenia i obsługa BHP
  • Doradztwo prawne
  • Marketing i reklama

WDT - niezbędna dokumentacja


Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów co do zasady opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 0%. Transakcje takie muszą być jednak prawidłowo udokumentowane. Przedstawiamy dwa warianty, które różnią się sposobem wywozu towarów do innego kraju UE:

Wariant I - gdy transport odbywa się za pośrednictwem przewoźnika:

Zgodnie z art. 42 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług niezbędne dokumenty to:
1) kopia faktury,
2) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
3) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju — w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi).

Dokumentem takim musi być list przewozowy najlepiej według wzoru CMR. Sama faktura za transport nie będzie wystarczająca.
Z dokumentów przewozowych musi jednoznacznie wynikać, że towar dotarł do kraju przeznaczenia, więc zaleca się aby list przewozowy sporządzony był w 4 egzemplarzach (trzy oryginały i jedna kopia): jeden oryginał zostaje u nadawcy, drugi oryginał jest dla odbiorcy, trzeci oryginał dla przewoźnika, natomiast czwarty -kopia- podpina się pod kopię faktury i zleca się przewoźnikowi aby żądał od nabywcy podpisu i pieczątki na kopii faktury i na liście przewozowym podpiętym pod fakturę z adnotacją, że towar dotarł do miejsca przeznaczenia kompletny lub przesyła się dokumenty pocztą, natomiast nabywca odsyła potwierdzone dokumenty.

Wariant II - gdy nabywca z kraju UE odbiera towar własnym środkiem transportu lub sprzedawca dostarcza towar nabywcy własnym środkiem transportu.

Zgodnie z art. 42 ust 4 ustawy o podatku od towarów i usług niezbędne dokumenty to:
1) kopia faktury,
2) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku
3) dokument zawierający co najmniej:
- imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów;
- adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania nabywcy;
- określenie towarów i ich ilości;
- potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
- rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu — w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.
W przypadku gdy towar przewozi nabywca własnym środkiem transportu zaleca się aby po dotarciu na miejsce wysłał list lub przynajmniej e-mail, w którym potwierdza, że towary dotarły kompletne do miejsca przeznaczenia. E-mail lub list przechowuje z dokumentacją dla celów dowodowych.
W momencie gdy odbiorca odbiera towar potwierdza pieczątką i podpisem kopię faktury oraz specyfikację.

 

 

 

 

Biuro Rachunkowe OptiBiznes sp. z o.o. obsługuje firmy, których miejscem działania jest: Kraków, Wieliczka, Skawina, Myślenice, Dobczyce, Gdów, Łapanów, Raciechowice, Wiśniowa i pobliskie miejscowości.

Kontakt

OptiBiznes Sp. z o.o.

ul. Mostowa 16a
32-410 Dobczyce
woj. małopolskie

Tel: (12) 444 68 70
606 679 428 - Specjalista BHP 508 662 916 - Główna księgowa 692 650 071 - Radca prawny Fax: (12) 444 68 71

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy

Pon. - Wt.
8:00 - 16:00
Śr. 10:00 - 18:00
Czw. - Pt.
8:00 - 16:00

 

W przypadku konieczności, jeżeli wymaga tego potrzeba klienta po telefonicznym lub mailowym umówieniu pracujemy w poza ustalonym harmonogramem, także w soboty. 

Opinie

Bardzo fajna firma, jestem zadowolona ze na nich trafiłam bo nie wiem jak sobie bym poradziła. Jeśli chodzi o współpracę to nie mam zadnych zastrzezen, wszystko idzie jak trzeba. Dziękuje. Polecam !

Marzena Nowak